Yeşil koridor açıldı, geliyorlar!

İngiltere, Türkiye’yi yeşil koridora 10 Temmuz’da dâhil edince İngiliz turistler ay başından itibaren ülkemize gelecek.

TÜRSAB TV’nin ‘Turizme Global Bakış’ programına konuk olan İngiltere-Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu, 10 Temmuz itibarıyla Türkiye’nin yeşil koridora dâhil edileceğini dile açıkladı ve 1 Ağustos’tan itibaren İngiliz tur operatörleri Türkiye pazarına ciddi bir şekilde giriş yapacağı müjdesini paylaştı. Sertoğlu, İngiliz operatörlerin ve charter firmalarının Türkiye için planlarını yapmaya başladıklarını aktararak, “THY, Dalaman için uçuşları haftada 6 güne, Antalya için ise günlük uçuşlara çevirdi. Akdeniz çanağında konu ile ilgili en hassas davranan ülke de biziz. Bunu tanıtımlarımızda ve reklamlarımızda duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Sezon uzayabilir

İngiltere’nin Türkiye’ye olan ilgisinin başta İskandinav ülkeleri olmak üzere olumlu etkiler yaratabileceğine değinen Sertoğlu, sezonun kasım ayına kadar uzamasının mümkün olduğunu da ekledi. Sertoğlu, “Taşıyıcılar bu işi uzatırlarsa iş yükselir. Bu uzama biraz da low-cost havayollarının arz talep meselesine bağlı. Sektördeki oyuncularımız, İngiltere’nin diğer şehirlerinden Türkiye’ye uçuş konulmasıyla ilgili olarak temas kurmaları yönünde bir öneride bulunabilirim. THY buradan dolu çıkıyor fakat gelişleri ters bacak olduğu için nispeten boş oluyor” diye konuştu. AB üzerinden İspanya’nın tatil için teşvik edilmesini de ele alan Sertoğlu, “İngilizlerin İspanya tercihi daha ziyade ekonomik. 19-29 pound’lar ile biletler var ve bu rakamlar Türkiye için mümkün değil” dedi.

Uçuşlar artıyor

Programa Londra’dan bağlanan VOA Muhabiri Barış Çimen, İngiliz turistin Türkiye’ye olan bakış açısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çimen, “16 Temmuz’dan sonra British Air Base gibi büyük havayolu şirketleri seferlerine başlayacak. Easyjet de 1 Ağustos’tan itibaren yine aktif olarak operasyonlarını Manchester şehri üzerinden Dalaman merkezli olarak sürdürecek. Jet2 da 16 Temmuz’dan sonra Türkiye uçuşlarına başlayacak” diye konuştu.

(Dünya)