Unkapanı Kavşağı yenileniyor

İBB, tehlike arz eden Unkapanı Kavşağı’nı yenilemek için harekete geçti. Bununla birlikte, Eminönü – Alibeyköy Tramvayı’nın geçeceği tünel de inşa edilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2012 yılında beton kalitesi ve statik çalışması yapılan Unkapanı Kavşağı’nın yıkılıp yeniden inşa edilmesine karar verdi. Yapılan incelemede, köprünün altındaki kirişlerde araç çarpma sonucu kopma ve parçalanmalar olduğu, betonun içindeki demirlerin açığa çıktığı, bir kısmının kırıldığı; beton ve demirlerde küflenme meydana geldiği, su kaynaklı hasar oluştuğu tespit edilmişti. Bu kapsamda Eylül 2017’de ‘Unkapanı Kavşağı Uygulama Projesi’nin ihalesi yapılmıştı.

İBB

En kısa sürede tamamlanacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldikten hemen sonra, geçmişte ihalesi yapılıp, inşaatına başlanılmayan projenin incelenmesi talimatını verdi. “Unkapanı Kavşağı ve Eminönü – Alibeyköy Tramvayı Tüneli” kapsamında, mevcut projenin 2 ay içinde revize edilmesi ve yeni inşaat ihalesinin hızla tamamlanarak işin en kısa sürede tamamlanması benimsendi. Yapılan çalışmalara göre, köprü ve altgeçit imalatları öncesinde kavşak, dönel ada haline getirilerek, trafiğin aksamadan işlemesi sağlanacak. Projede kritik olarak görülen bölgenin altyapı deplasesi de İSKİ tarafından yapılacak. İş kapsamında yapımı devam eden Eminönü – Alibeyköy Tramvayı’nın geçişi için 170 metre uzunluğunda 7 metre yüksekliğinde bir tünel inşa edilecek. Kavşaktan önce inşa edilecek tünelde yaya ve bisiklet yolu da olacak. Anayol ve kavşak kolları, yeni kavşak ve tünele göre yeniden dizayn edilecek.