Türkiye’nin kredi notunda yukarı yönlü revize

Fitch Ratings, Türkiye'nin 'BB-' seviyesindeki kredi notunu teyit ederek "negatif" görünümünü 'durağan' görünüme revize etti.

Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiği belirtilen açıklamada, temmuz ayından beri aşağı yönlü risklerde bir rahatlama olduğu kaydedildi. Türkiye’nin 2019 yılı büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederek, yüzde 0,3’den yüzde 0,8’e yükseltti. Fitch, ülkenin gelecek yıl için büyüme tahmini ise yüzde 3,1 ve 2021 için de yüzde 3,6 olarak açıkladı. Fitch, Türkiye’de enflasyonun gelecek yılın sonunda yüzde 12, 2021 sonunda ise yüzde 10 olacağını tahmininde bulunurken, yıllıklandırılmış bütçe açığının GSYİH’ye oranının bu yıl yüzde 2,4’den yüzde 3,3 yükselmesini beklediğini bildirdi. 

Açıklamada, bu rahatlamalara gerekçe olarak, cari işlemler dengesinin iyileşmesi, döviz rezervlerinin artması, ekonomik büyümenin devam etmesi, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının aşağı çekilmesine rağmen Türk lirasının değer kazanması, daha destekleyici küresel finansman koşullarının oluşması ve ABD’nin Suriye ile ilgili Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararının kaldırılması gösterildi.

Fitch Ratings’in Türkiye’nin not görünümünü “negatiften” “durağana” yükseltmesinin ardından gözler, benzer adımlar atmalarının beklendiği diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına çevrildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, Türkiye değerlendirmesinde, kredi notunu teyit ederken, görünümü “negatiften” “durağana” yükseltmesinin ardından gözler, benzer adımlar atmalarının beklendiği diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına çevrildi.

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederek, görünümünü “negatiften” “durağana” revize etmişti. Fitch’ten 7 yıl aradan sonra gelen ilk pozitif adımın yanı sıra özellikle Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda belirgin bir ilerleme kaydetmesi, enflasyonun tek haneye inmesi, TL’nin değer kazanması ve Suriye konusunda tansiyonun düşmesi sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye konusunda yapacağı değerlendirmelerin daha olumlu olması bekleniyor.

“Fitch’ten 7 yıl sonra olumlu yönde bir değerlendirme gelmesi iyiye işaret”

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise Fitch’ten 7 yıl sonra Türkiye hakkında olumlu yönde bir değerlendirme gelmesinin iyiye işaret olduğunu söyledi.

Fitch’in Türkiye’ye diğer kurumlara göre biraz daha olumlu yaklaştığını ifade eden Bürümcekçi, “Fitch, Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir kategorinin iki kademe altında tutarken, Moody’s üç kademe, S&P ise dört kademe altında tutmakta.” dedi.

Bürümcekçi, diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından aşağı yönde bir hamle beklemediğini belirterek, şunları kaydetti: “2020 yılının ekonomi performansı görülmeden de olumlu yönde bir değişikliğe gitmeleri zor görünüyor. Türkiye’nin kredi riskini gösteren CDS oranlarında 330 seviyesi ile iflas etmiş Venezuela ve Arjantin bir yana, Ukrayna ve Pakistan’dan sonra beşinci yüksek değeri taşıması, piyasa oyuncularının da risk algılamasının yüksek olduğunu düşündürüyor. Not artırımı için öncelikle kredi artışlarına dayanan bir büyüme modelinden daha sürdürülebilir bir büyüme modeline geçilmesi, kurumsal bağımsızlığın yeniden güçlendirilmesi, piyasa dostu yaklaşımların ve şeffaflığın artması gerekiyor.”

Kaynak: AA