Türkiye ve Sırbistan’dan 9 yeni iş birliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7-8 Ekim'de Sırbistan'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, iki ülke arasında 9 yeni iş birliği anlaşması imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-8 Ekim’de Sırbistan’a yaptığı ziyaret kapsamında imzalanan 9 yeni iş birliği anlaşması, ikili ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini gösterdi.

Sırbistan’ı ziyaret eden Erdoğan, buradaki bazı büyük Türk yatırımların toplu açılışını da gerçekleştirdi. Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu iki bölge ülkesi Sırbistan ile Bosna Hersek’i birbirine bağlayacak Belgrad-Saraybosna Otoyolu’nun da Sremska Raca-Kuzmin kısmının temellerini attı.

Balkanlar’da barışın ve istikrarın kalıcı olması noktasında önemli rol üstlenmesi beklenen otoyol projesinin, sadece ulaşım alanında yatırım olmaktan çok, Sırp ve Boşnak halklarının da birbirine yakınlaşmasında, iş birliğini güçlendirmesinde önemli katkı sağlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inisiyatifiyle hayat bulan bu projeyle bölge barışına katkı sağlanması, ikili ticaretin artması ve insanların birbirini daha iyi tanıması hedefleniyor.

Güvenlik, sanayi, teknoloji, askeri, haberleşme ve kalkınma alanındaki anlaşmaların, mevcut iyi ikili ilişkileri daha da güçlendirmesi beklenirken; ticari ilişkilerde kısa vadede 2 milyar, uzun vadede de 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleri belirlendi.

Türk şirketlerinin sayısı 1000’e yaklaştı

Öte yandan Erdoğan’ın ziyareti Sırbistan’da yatırım yapmayı düşünen iş insanlarını da teşvik niteliği taşıyor. Sırbistan’da her gün artan Türk yatırımları kısa sürede önemli seviyeye ulaşırken, 2015’te 130 olan Türk şirketlerinin sayısı bugün 800’ü aşmış durumda. Ülkedeki bu Türk firmalarının 8 binden fazla kişiyi istihdam ediyor olması da ticari ilişkilerin yükseldiğinin bir kanıtı.

Sadece 8 yıl önce, 2011’de 1 milyon dolar olan Türk yatırımları, bugün 200 milyon doları aştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırbistan’a 2017’de yaptığı ziyarette belirlenen 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine kısa sürede ulaşıldığı görülürken, bu ziyarette de kısa vadede 2 milyar dolar, uzun vadede 5 milyar dolarlık hedefler belirlendi. İmzalanan 9 anlaşma ile ülkede sürekli artan Türk yatırımları düşünüldüğünde, hedeflere kısa sürede ulaşılmasının kaçınılmaz olduğu düşünülüyor.

Ziyaret kapsamında düzenlenen iş forumunda, Türk iş insanlarına “yatırım” çağrısını yineleyen Erdoğan, Sırbistan’daki Türk yatırımlarının devamının gelmesini özellikle istediğini vurguladı. Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi Toplantısı’nın da yapıldığı ziyaret kapsamında, iki ülke arasında 9 yeni iş birliği anlaşmasına imza atıldı.

Bu kapsamda iki ülke arasında “Güvenlik İş Birliği Anlaşması”, “Aile ve Sosyal Koruma Alanlarında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Sanayi ve Teknoloji Alanında İş Birliği Anlaşması”, “Ortak Devriye Polis Hizmetlerinin Uygulanması Hususunda Mutabakat Zaptı”, “Askeri Çerçeve Anlaşması”, “Kasapçiç Köprüsü’nün Yeniden İnşası Hakkında Mutabakat Zaptı”, “Bilim ve Teknoloji İş Birliği Protokolü”, “Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Sırbistan Cumhuriyeti Kalkınma Ajansı (RAS) Arasında Mutabakat Zaptı” ve “Elektronik Haberleşme ve Posta Servisleri Alanında Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Novi Pazar’a başkonsolosluk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti kapsamında, Sırbistan’daki Boşnak nüfusun yoğun şekilde yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük şehri konumundaki Novi Pazar’da başkonsolosluk açılacağı da belirtildi. Erdoğan, Sırbistan tarafının Türkiye’nin Novi Pazar’da başkonsolosluk açma talebine olumlu yanıt verdiğini ifade etti.

Türkiye Maarif Vakfı, Sırbistan’da okul açacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında eğitim alanında da iş birliği geliştireceklerini vurgulayarak, Türkiye Maarif Vakfının Sırbistan’da okul açma çalışmalarına başladığını duyurdu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Sırbistan’daki faaliyetlerine değinen Erdoğan, TİKA’nın ülke genelinde 30 milyon doları aşan 257 proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Ziyaret kapsamında, “Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Zirvesi” de yapıldı. Altı yıl aradan sonra ilk kez yapılan zirveye, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Zeljko Komsic, Sefik Dzaferovic ve Milorad Dodik de katıldı.

Balkanlar’ın istikrarının Türkiye için son derece önemli olduğunun her fırsatta altını çizen Erdoğan’ın ziyareti kapsamında yapılan bu zirve, Türkiye’nin bölgede barışı desteklediğini bir kez daha gösterdi. Kaynak: Anadolu Ajansı