Türkiye sanayide önemli bir iş birliğine imza attı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, kurduğu MEXT Teknoloji Merkezi ile Dünya Ekonomik Forumuna bağlı "Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı"na katıldı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), kurduğu MEXT Teknoloji Merkezi ile Dünya Ekonomik Forumuna (WEF) bağlı “Dördüncü Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı”na (C4IR Network) katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, WEF platform üyeliğine kabul edilen ilk işveren sendikası olan MESS, iş birliğini bir üst seviyeye taşıdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kurulacak bu merkez (Dördüncü Endüstri Devrimi Bağlı Merkezi) çok taraflı iş birliklerine açtığı kapıyla hem sanayicimize hem de kamudaki karar alma süreçlerine pozitif katkılar sunacak. Bu sayede ülkemizde atılan adımları küresel platformlara taşıyarak, uluslararası politikalara yön verme şansına da sahip olacağız ” açıklamalarını yaptı. Davos’da imzalanan iş birliği ile MEXT, dünyada çok az sayıda bulunan WEF’e bağlı merkezlerden biri olarak tescillendi.

Türkiye’ye özel projeler geliştirecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde imzalanan bu iş birliği anlaşmasıyla MESS, Türkiye’yi ve sendika üyelerini, WEF’in söz konusu ağında temsil edecek. MESS’in hayata geçirmeye hazırlandığı MEXT Teknoloji Merkezi bünyesinde bulunacak Dördüncü Endüstri Devrimi Bağlı Merkezi, dünyada yürütülen tüm teknoloji uygulamalarına dair ilk elden bilgiler edinecek, ileri teknoloji uygulamalarını yaygınlaştırmak için Türkiye’ye özel projeler geliştirecek.

Kamuyla iş birliği içinde pilot uygulamalar ve bunlara yönelik mevzuat önerileri geliştirme imkânlarına sahip olacak merkez, nesnelerin interneti, robotlar, yapay zeka, otonom araçlar, “drone”lar ve blokzincir gibi pek çok kritik konu için yol haritaları hazırlayacak.

“Odağımız dijital dönüşüm ve inovasyon”

Bakan Varank, Milli Teknoloji Hamlesi ruhuyla hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde dijital dönüşümü ve inovasyonu odağa aldıklarını söyledi. Yüksek verimlilik, düşük maliyet ve esnek üretim yapısını sanayiye hâkim kılmak istediklerini belirten Bakan Varank, bunu başarmanın yolunun sanayinin teknolojiyle entegrasyonundan geçtiğini bildirdi. Bakan Varank, gelişen teknolojilerin hem özel sektör hem de kamu tarafında yeni gereksinimleri beraberinde getirdiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: “Yapay zeka, büyük veri ve blokzincir gibi alanlarda geliştirilen teknolojilerin uygulamaya geçiş aşamasında, kamu politikalarının etkin ve esnek şekilde yeniden tasarlanması önemli. Kurulacak bu merkez, çok taraflı iş birliklerine açtığı kapıyla hem sanayicimize hem de kamudaki karar alma süreçlerine pozitif katkılar sunacak. Ayrıca bu sayede, ülkemizde atılan adımları küresel platformlara taşıyarak, uluslararası politikalara yön verme şansına da sahip olacağız.”

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol

“Üstlendiğimiz öncü rolü global arenaya taşıyoruz”

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da WEF ile yaptıkları iş birliğinin hem MESS üyelerine hem de Türkiye’ye büyük fayda sağlayacağını bildirdi.

MEXT Teknoloji Merkezi ile Dördüncü Endüstri Devrimi ve dijital dönüşüm konusunda Türkiye’de öncü bir rol üstlenmeye hazır olduklarını aktaran Akkol, “WEF iş birliği ile söz konusu rolümüzü global arenaya taşıdığımızı söyleyebiliriz. MESS’in, üyelerimizin ve Türkiye’nin bu kıymetli iş birliği ağından en verimli şekilde faydalanacağına şüphem yok” ifadelerini kullandı.

AA