Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu

Türk oyun firması Peak, Türk ekonomi tarihine geçecek bir hamle ile, şirket hisselerini 1,8 milyar dolara Zynga firmasına devretti.

Yerli oyun firması Peak’ten yapılan açıklamaya göre şirket, hisselerini 1,8 milyar dolara ABD’li Zynga (Nasdaq: ZNGA) firmasına devretti. Peak Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Şahin anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz. Bu anlaşmanın en önemli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyması. Türkiye’de anne babalar çocuklarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları sürece, başarabileceklerine inansınlar. Çocuklar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar” ifadelerini kullandı.

Zynga CEO’su Frank Gibeau ise, “Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” açıklamalarını yaptı.

Bakan Albayrak’tan satışla ilgili yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türk oyun şirketi Peak Games’in, 1,8 milyar dolar değerlemeyle Zynga tarafından satın alınmasının Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri olduğunu bildirdi.