TEKNOFEST başladı

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST bugün tüm coşkusuyla Atatürk Havalimanı'nda başladı.

Binlerce kişinin katılımıyla festival coşkusunun ateşlendiği TEKNOFEST’in açılış konuşmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından tüm paydaşların sahneye davet edildiği seremoni ile altı gün sürecek festival başladı.

Teknolojide lider olma hedefi

Festivalin açılışında alanı dolduran heyecanlı kalabalığa konuşan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar şunları söyledi: “Burada buluşmamıza vesile olan, aydınlık geleceğimizi inşa edecek, ay yıldızlı bayrağımızı en yükseğe taşıyacak ve Milli Teknoloji Hamlesi’ne imza atacak genç kardeşlerim sizlerle birlikte burada olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum. Teknofest bu yıl; 19 Farklı alanda, 122 ülkeden ve 81 ilimizden, 50 bin yarışmacının katıldığı teknoloji yarışmalarının adresi oldu. Gençlerimiz Roket yarışmalarında, İHA yarışmalarında, uydu yarışmalarında göklere imza atıyor. Uluslararası Girişim Zirvesi’nde, Siber Güvenlik yarışmasında, teknolojide lider olmak için tüm dünyayla yarışıyor.” 

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali  TEKNOFEST bugün tüm coşkusuyla Atatürk Havalimanı'nda başladı.

Tam bağımsız Türkiye yolculuğu

Açıklamalarını sürdüren Bayraktar, “15 yıl öncesinde, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye’nin Milli ve Özgün İnsansız Hava Araçlarını geliştirme yolculuğuna çıkmıştık. Allah’a şükürler olsun, bu süre boyunca ülkemiz binlerce kişinin alın teri ve akıl teriyle, sadece İHA’larda değil pek çok alanda büyük gelişmeler gösterdi. Teknofest, bu gelişmelerin milletimizle buluştuğu yerin adı. Milletimiz bu buluşmaya en güçlü şekilde sahip çıktı. Bir kıvılcım kocaman bir aleve, bir yolculuk adeta toplumsal bir seferberliğe dönüştü. İnanıyorum ki, bundan böyle güçlü ve müreffeh Türkiye’nin yol haritası olarak milletçe sımsıkı sarıldığımız, ortak idealimizdir. Yediden yetmişe el ele vererek Tam Bağımsız Türkiye yolculuğuna hep birlikte devam edeceğiz. Bu festivalde, gökyüzüne bakan her bir çocuğun gözlerindeki parıltı, en kıymetli umut ışığımızdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’nin hayallerini bu gençler gerçekleştirecek

Açılış seremonisinde sahneye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise; Türkiye’nin hayallerinin gençlerin elinde olduğunu vurguladığı açıklamasında şunları söyledi: “Teknoloji üreten bir Türkiye hedefiyle yola çıktık, TEKNOFEST bu yolda coşkumuzu diri tutuyor. Burada düzenlenen etkinlikler, birbirinden heyecanlı yarışmalar, gençlerimizin ufkunu açıyor, onlara hedefler çiziyor. Bugün burada roket fırlatan, İHA yarıştıran, enerji araçları üreten gençler; yarının en modern uçaklarını, akıllı şehirlerini, uzay araçlarını tasarlayacaklar. Bu gençlerden astronotlar, kozmonotlar, bilim insanları, teknoloji girişimcileri çıkacak. Buradaki gençler bizi hayallerimize taşıyacak.

TEKNOFEST

Türkiye’yi, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri yapmak istiyoruz. Bu başarıya ulaşmak kararlı ve azimli bir çalışmayla mümkün olacak. Belki bizim ülke olarak petrol yataklarımız, doğalgaz kaynaklarımız yok ama en büyük sermayemiz olan sizler, yani gençlerimiz var. İyi yetişmiş bir nesille Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel, ulaşamayacağı hiçbir hedef yok” sözleriyle gençlerin önemine vurgu yaptı.