Sanayi üretimimiz arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Sanayi üretimi eylül ayında, aylık bazda yüzde 3,2, yıllık bazda ise yüzde 3,4 oranında arttı. Sanayi üretimi eylülde bir önceki aya göre yüzde 3,2, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 3,4 artış kaydetti. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,17 artış gösterdi. Bu dönemde 119,6 olarak hesaplanan endeks, geçen yılın aynı ayında 114,8 seviyesindeydi.

Mercek altına alınan sanayinin alt sektörlerinde, eylül ayında madencilik ve taş ocakçılığında endeks geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 0,4 artış gösterdi. Eylülde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,5, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 3,3 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,4 azalma gösterdi.

TÜİK tarafından bugün açıklanan eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi istatistikleri hakkında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Twitter hesabından, “Büyümenin öncü göstergeleri canlanıyor! Eylül ayı sanayi üretimi yıllık bazda %3,4 artarak 12 ay sonra pozitif seviyeyi gördü. Sermaye ve ara malları üretimindeki yıllık ve aylık gelişmeler gelecek dönem üretim artışları açısından oldukça iyi bir sinyal veriyor” açıklamalarını yaptı.