Sağlık turizminde vize kolaylığı

Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı, sağlık hizmeti almak üzere gelen uluslararası hastalara vize kolaylığı sağlanması konusunda mutabakata vardı.

Son yıllarda yapılan yatırımlarla önemli bir aşama kaydeden sağlık turizmi, pazar büyüklüğünde 3 milyar dolara ulaştı. Özellikle Avrupalılardan ciddi ilgi görmeye başlayan Türk sağlık turizminin sürdürülebilir şekilde artırılmasını sağlamak amacıyla Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı, sağlık hizmeti almak üzere gelen uluslararası hastalara vize kolaylığı sağlanması konusunda mutabakata vardı.

Özellikle Avrupalılardan ciddi ilgi görmeye başlayan sektörde saç ekimi, diş, plastik cerrahi gibi hizmetler giderek ön plana çıkıyor. Bu konuda Türk sağlık turizminin sürdürülebilir şekilde artırılmasını sağlamak amacıyla Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı, sağlık hizmeti almak üzere gelen uluslararası hastalara vize kolaylığı sağlanması konusunda mutabakata vardı. Böylelikle randevusunu gösteren hasta en geç 48 saatte refakatçileri ile birlikte vizesini alarak Türkiye’ye gelebilecek.

‘‘Seyahat sektörü ve Türkiye ekonomisi ciddi bir güç kazanacak’’

Saç ekimi, diş, plastik cerrahi gibi genel sağlık hizmetlerinin yanı sıra Türkiye’nin sahip olduğu birçok kaplıcaya da dikkat çeken obilet.com, ‘‘Yakın zamanda uygulamaya başlanması planlanan 48 saatte vize uygulaması sağlık turizmine sağlayacağı katkının yanında seyahat sektörüne de büyük katkı sağlayacak. Saç ekimi, diş, plastik cerrahi gibi genel sağlık hizmetlerinin yanı sıra Türkiye’nin sahip olduğu birçok şifalı kaplıcaları da yoğun bir ilgiyle ziyaret ediliyor. Turistler hızlandırılmış bu vize uygulaması ile genel sağlık ihtiyaçlarından yararlanırken turistik olarak gittikleri bölge ve şehirlerin ekonomisine de ayrıca katkıda bulunuyorlar. Böylelikle uygulamanın hayata geçmesiyle sadece sağlık turizminden kaynaklanan obilet.com üzerinden yapılacak bilet rezervasyon işlemlerinin artış göstermesini bekliyoruz’’ dedi.