Orta gelirli düşük faizli kredi ile ev sahibi olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni destek paketinde orta gelirliyi ev sahibi yapacak olan düşük faizli krediler yer alıyor.

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltma amacıyla bugüne kadar 260 milyar liralık destek paketi açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı şimdi de normalleşme süreci için yeni kredi peketleri devreye alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak normalleşme süreci için üzerinde çalıştıkları yeni destek paketlerini açıkladı. Vatandaşların çeyizden tatile kadar birçok alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için finansman sağlanacak. Orta gelirliyi ev sahibi yapmak için düşük faizli konut kredileri de devreye alınacak. Vatandaşların hemen hemen her alandaki ihtiyaçları için uygun maliyet ve vadeyle kaynak sağlayacak olan kredi paketi aynı zamanda yerli üretimi desteklemeyi hedefliyor.

Kamu bankaları ortak bildirisi

Kamu bankaları, uzun vadeli ve düşük faizli konut kredisi verecek. Konut kredisinde bugüne kadar uygulanan en düşük faiz oranının geçerli olacağı bir paket hazırlandı. Orta gelir grubuna uzun vadede ve tarihi düşük maliyetlerle konut kredisi sağlanacak. Kamu bankaları konu hakkında ortak bildiri hazırladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yayınlandıkları ortak bildiri ile 4 yeni kredi paketini halka duyurdu. Açıklamaya göre, bu tarihi imkândan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış; üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Ayrıca kredi kullanımında %10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacağı açıklandı. Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacak. İkinci el konutlar içinse azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık %0,74 faiz oranı ile finansman fırsatı sağlanacak.