Konut piyasasında stok erime hızı artıyor

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ mayıs ayı sonuçlarına göre markalı konutlarda stok erime hızı yükseldi.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Mayıs 2020 sonuçlarına göre, mayıs ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0.77, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5.73 oranında arttı. Konut alımında senet kullanım oranının yüzde 55.34’e çıkarak bir önceki aya göre yaklaşık iki kat arttığı mayıs ayında, stok erime hızı yüzde 3.79 seviyesinde gerçekleşti. Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.77, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.73 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 95.60 oranında nominal artış gerçekleşti. Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, mayıs ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.32 oranında nominal artış; 2+1 konut tipinde yüzde 0.21 oranında nominal azalış, 3+1 konut tipinde yüzde 0.51 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.12 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancıya satış oranları

Mayıs ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 4.13’lük (son 6 aylık ortalama %8) kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlendi. Bu satışlarda yüzde 68.75 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi. Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, mayıs ayında peşinat kullanım oranı yüzde 27.63, banka kredisi kullanım oranı yüzde 17.03 ve senet kullanım oranı yüzde 55.34 olarak gerçekleşti. Nisan ayında peşinat kullanımı yüzde 45.52, banka kredisi kullanımı yüzde 27.19, senet kullanımı yüzde 27.29 seviyesinde gerçekleşmişti. Mayıs ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazında yüzde 3.79 oranında erime gözlendi. Nisan ayında stok erime hızı yüzde 1.81 oranında gerçekleşmişti. Mayıs ayında satışı gerçekleştirilen markalı konutların yüzde 28.85’i bitmiş konut stoklarından, yüzde 71.15’i  bitmemiş konut stoklarından oluştu. Nisan ayında ise satışların yüzde 64.29’u bitmiş, yüzde 35.71’i bitmemiş konut stoklarından oluşmuştu.

“Finansman desteğinin etkisiyle stok erime hızı haziran ayında daha da artacak”

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2020 Mayıs ayı sonuçları ile ilgili GYODER, şu değerlendirmeyi yaptı: “Küresel salgının etkisiyle nisan ayında 1.81’e inen stok erime hızının mayıs ayında 3.79’a yükselmesi, konut satışlarında hareketliliğin başladığını gösteriyor. Konut kredilerini de kapsayan finansman desteğinin olumlu etkisiyle stok erime hızı haziran ayında daha da artacaktır.”

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçları hakkında yaptığı açıklamada, “Mayıs ayında bir önceki aya göre %0.77, geçen yılın aynı dönemine göre ise %5.73 oranında artış gerçekleşti. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, nisan ayına göre mayıs ayında senet kullanımında 28.05 puan artış gözlenirken, peşinat kullanım oranı ve banka kredisi kullanım oranında ise azalış gerçekleşti. Markalı konut projeleri kapsamında yabancı yatırımcılara yapılan satışların oranı mayıs ayında %4.13 seviyesine geriledi. Bu satışlarda %68.75’lik tercih oranı 2+1 özellikteki konutlar öne çıktı. Mayıs ayında stok erime hızı ise önceki aya göre yaklaşık 2 puan artış ile %3.79 seviyesinde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.