İstanbul yeni havalimanına kavuştu

İstanbul Havalimanı, şehir merkezine 35 kilometre mesafede ve İstanbul’un kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik alanda hayata geçirildi. Tüm fazları tamamlandığında İstanbul Havalimanı, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak.

7 Ekim 2013 tarihinde kurulan İGA tarafından hem inşa edilen hem de 25 yıl boyunca işletilecek olan İstanbul Havalimanı, 76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı unvanına sahip. İstanbul Havalimanı’nın açılışı 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görkemli bir törenle yapılmıştı.

Son 10 yılda dünya çapında yüzde 5,6 büyüyen uluslararası hava taşımacılığı sektörü, Türkiye’de yüzde 14 büyüdü. Türkiye’deki bu büyümenin itici gücünü ise İstanbul oluşturuyor. 80 milyon nüfusa sahip Türkiye, gelişmiş ekonomisi ve asırlık tarihi ile dünyanın ilgi odağı olmaya devam ediyor. 2017 yılında Türkiye’ye gelen 31.4 milyon turistin 10.8 milyonu; kültürlerin, uygarlıkların, kıtaların buluşma noktası olan İstanbul’u ziyaret etti.

Havaalanının inşaatı 4 fazdan oluşuyor. Havalimanının birinci fazı, 3 pistin ve 90 milyon kapasitelik terminalin açılmasıyla 2018 yılında tamamlanarak hizmet vermeye başladı. Tüm fazları tamamlandığında İstanbul Havalimanı, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak.

Çağdaş ve işlevsel yapısıyla dikkat çeken İstanbul Havalimanı, küresel kent İstanbul’un zengin sosyal ve kültürel mirasını yansıtacak bir mimariye sahip olacak. Çağdaşlık ve fonksiyonelliği bir arada ele alan özgün bir tasarıma sahip olan yeni havalimanındaki terminal tasarımı, ilhamını İstanbul’un kültürel mirasından aldı. İstanbul Havalimanı terminalinde İstanbul camilerinin, hamamlarının, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlendi. Türk-İslam sanat ve mimarisinde kullanılan motifler, havalimanını özgün bir havaya büründürüyor.

Dünyanın en büyüklerinden…

İstanbul Havalimanı, havalimanı bölgesine ayrılan alan büyüklüğü ile de rakiplerinin hayli üzerinde yer alıyor. Dünyanın en büyük havalimanı listesi zirvesinin eski sahibi olan 23 milyon metrekarelik Pekin Havalimanı’nın yaklaşık 3,5 katı büyüklüğünde olan İstanbul Havalimanı, şu an 90 milyon, tüm fazları tamamlandığında ise yıllık 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Günümüzde en çok yolcuya hizmet veren havalimanı sıfatını Atlanta Havalimanı yıllık 104 milyon yolcu ile elinde tutuyor. 

İstanbul Havalimanı’nın Alanları

1.400.000 metrekare Terminal

55.000 metrekare Duty Free

32.000 metrekare Yeme İçme Alanı

22.000 metrekare Özel Yolcu Salonu

450+ otel odası

10.000 metrekare Ofis Alanı

10.000 metrekare Perakende Alanı

13 Check-in Adası

228 Pasaport Kontrol Noktası

143 Yolcu Biniş Köprüsü

600+ Asansör, Yürüyen Bant ve Yürüyen Merdiven

7 Terminal Giriş Kapısı

20.000 Bekleme Koltuğu

Hava Trafik Kontrol Kulesi

İstanbul Airport City, havalimanı yolcularının konaklama, alışveriş, sosyal ve kültürel ihtiyacını karşılayacağı çağdaş bir yaşam merkezi oluşturma hedefiyle hayata geçirildi. İstanbul Airport City kapsamında ayrıca oteller, alışveriş merkezleri, ofisler, rezidanslar, ibadet alanları, eğitim binaları, kültür ve sanat yapıları, hastaneler ve fuar alanı inşa ediliyor. İstanbul Havalimanı’nın otoparkı, 18.000’i katlı ve 22.000’i açık olmak üzere toplam 40.000 araç kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük havalimanı otoparkı olacak.

90 metre yüksekliğindeki hava trafik kontrol kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk – İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı. 90 metre uzunluğunda olan İstanbul Havalimanı kontrol kulesi, dünyanın önde gelen tasarımcılarından aynı zamanda Ferrari’nin de tasarımcısı olan Pininfarina ve AECOM şirketi tarafından tasarlandı. Hava trafik kontrol kulesi, 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

Zaman kaybını önleyen erken bavul sistemi

İstanbul Havalimanı’nda bagaj bekleme süresi azalıyor. Saatte 10 bin 800 bagaj işleme kabiliyeti olan 42 km uzunluğundaki bagaj sistemiyle 13 check-in adasından toplanacak bagajlar uçaklara ve yolculara vakit kaybettirmeden ulaşacak. Erken gelen bagajların depolanması için EBS (Erken Bavul Sistemi) sistemi devrede olacak. Dünya çapındaki havalimanlarında bulunan bagaj sistemleri arasında en gelişmiş olan sistem İstanbul Havalimanı’nınki olacak.

Ayrıcalıklı hizmet

Türkiye’yi havacılık sektöründe zirveye taşıyacak olan İstanbul Havalimanı, yolcu deneyimini de bir üst noktaya çıkartmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. İGA, ‘İGA PASS’ üyelik programını hayata geçirerek yolcuların, İstanbul Havalimanı’nda ayrıcalıklı hizmet almasına olanak tanıyor. Tam kapasite ile operasyona hazırlanan İstanbul Havalimanı’nda İGA, yolcularına ayrıcalıklı, konforlu ve keyifli bir seyahat deneyimi sunmak için yeni bir üyelik programını hayata geçirdi. 

Çocuklu aileler, iş insanları, tatile çıkan yolcular gibi her grubu düşünen İGA, İGA PASS üyelik programı ile 4 farklı hizmet sunuyor. Üyelik programında Lounge, Buggy (Mini golf aracı), Fast-Track (Hızlı Geçiş), Öncelikli Check-in, Otopark, Vale ve Şehir İçi Transfer hizmetleri sunulacak.

İGA Lounge

Klasik havalimanı servis anlayışının aksine, maksimum kalitede konfor sunmayı hedefleyen İGA PASS programının en önemli hizmet ayrıcalıklarından biri de İGA Lounge olacak. Bu hizmet sayesinde havalimanında uçuşunu bekleyen yolcular için 4 bin 420 metrekare büyüklüğünde ve 584 kişilik oturma kapasitesine sahip ile İGA Lounge, 24 saat boyunca hizmet verecek.

İGA Lounge’u iş amaçlı kullanan misafirler, tam donanımlı bilgisayarlar eşliğinde çalışma fırsatı yakalarken, 2 adet akıllı tahtası olan toplantı odası ve 4 adet sessiz odanın kullanıma hazır olduğu bu alanda, işle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Üyelik programında çocuklu aileler içinde kapsamlı hizmetler düşünüldü. Lounge alanında ebeveynler uçuşu beklerken çocuklar da oyun oynayabilecek ve çizgi film izleyebilecek. Yeme-içme alanında bulunan ekranlardan aileler oyun odasındaki çocuklarını takip edebilecek. Çocuk tuvaleti, bebek bakım odası ve emzirme odası gibi her detayın düşünüldüğü İGA Lounge’da çocuklu ailelerin rahatlığı da unutulmadı. Bunun yanı sıra yolcular, İGA Lounge alanında bulunan ekranlardan Duty Free’ye gitmeden almak istedikleri ürünlerin ön siparişini verip, ekranda belirtilen en yakın Duty Free alanına giderek siparişi verilen ürünü satın alabilecek.

Rahatlamak ve işlerinden uzaklaşıp dinlenmeyi tercih edenler için bilardo, oyun alanı, kafe gibi detayların olduğu ve aynı zamanda duş alanlarının da yer aldığı İGA Lounge, alışılmışın dışında olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Televizyon, özel televizyon koltuğu ve özel sinemaların bulunduğu bu alan, özellikle genç yolcuların bir numaralı tercihi olacak. Tatile çıkanlar, stres ve yorgunluklarından uzaklaşmaya İstanbul Havalimanı’nda başlarken, yemek salonu, açık büfe, rahatlama alanı, bilardo ve oyun konsolu gibi detaylar ile yolcular, adeta tatildeymiş hissi ile bu konforu daha havalimanında iken yaşayacaklar.

Buggy ile uçak kapısına hızlı erişim ve hızlı geçiş sistemi

Günümüz dünyasında giderek önem kazanan zaman kavramının farkında olan İGA, yolcuların kendilerine daha fazla vakit ayırması adına hızlı geçiş sistemini de başlatıyor. İç hat, dış hat, geliş ve gidiş katı olmak üzere toplamda 12 adet hızlı geçiş noktasının bulunduğu İstanbul Havalimanı’nda, İGA PASS, Fast Track (Hızlı Geçiş) hizmetinden yararlananlar her zaman en önde yer alacak.

İGA PASS hizmetleri arasında bulunan Buggy (Mini golf arabası), İstanbul Havalimanı’nın 3 noktasında hizmet verecek olup pasaport kontrolünden sonra hazır bekleyecek ve yolcuları biniş kapısına kadar götürecek.

Kişiye özel hizmet veren asistan 

Birçok detayın düşünüldüğü İGA PASS ile yolculara farklı birçok özel hizmet sunuluyor. Yolcular, Meet & Greet hizmeti ile havalimanı kapısından uçağa kadar asistan eşliğinde hizmet alabilecek. Bu hizmet ile İGA PASS kullanıcıları, özel asistan tarafından karşılanma, Fast & Track ve öncelikli check-in sisteminden yararlanma, İGA Lounge kullanımı ve Buggy hizmeti gibi çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilecek.  

Meet & Greet VIP hizmetinde ayrıca VIP Apron transferi de yer alıyor. Meet & Greet servisinin ek hizmetlerinde ise VIP apron transferi, çiçek ile karşılama, havalimanı şehir transferi ve havalimanlarında ilk olacak alışveriş danışmanlığı da sunularak hizmetin lüks hali olarak tarihe geçiyor.  Üyelikler yolcu profilleri düşünülerek İGA PASS Plus (299 Avro), İGA PASS Extra (399 Avro) ve İGA PASS Premium (799 Avro) olmak üzere 3 farklı segmentte kategorilendiriliyor ve satın alımlar yıllık olarak yapılabiliyor. İGA PASS, tamamen dijital bir uygulama olarak tasarlanırken, satın almak için İstanbul Airport uygulamasını (Google Play ve App Store) indirmek yeterli oluyor.

İstanbul Airport Uygulaması

İstanbul Airport, mobil uygulaması daha evden çıkmadan size rehberlik etmeye başlıyor. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz andan, uçağın kapısına gidene kadar rehberiniz olacak İstanbul Airport uygulaması, yolculuğunuz süresince geçireceğiniz zamanı daha kaliteli yaşamanıza olanak sunuyor. Seyahatlerinizi daha keyifli ve stressiz geçirmeniz adına geliştirilen İstanbul Airport mobil uygulaması, kolay bir uçuş yapmanıza ve zamanınızı etkin bir şekilde dilediğiniz gibi planlamanıza yardımcı oluyor.

İstanbul Havalimanı ile ilgili her şey

Yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar ile kurulan İGA Bilişim şirketi tarafından geliştirilen ‘İstanbul Airport’ mobil uygulaması ile uçuş takibi yapabiliyor, yiyecek, içecek, alışveriş alanlarına ve ulaşım seçeneklerine erişilebiliyor. Tüm bunların yanı sıra İstanbul’daki tüm etkinliklere de anında ulaşılabiliyor. Mobil uygulama App Store ve Google Play üzerinden indirilebiliyor. 

Sağladığı istihdam ile büyümeye destek olacak

29 Ekim 2018 tarihinde açılışı gerçekleşen İstanbul Havalimanı’nın ilk aşamasında, 16 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. İstanbul Ekonomi ve EDAM araştırma merkezi tarafından hazırlanan “İstanbul Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre, 2025 yılında İstanbul Havalimanı’nın doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı 225 bin kişilik istihdam dikkat çekiyor.

Türkiye’nin havacılıkta küresel ölçekteki en büyük projelerinden olan; sadece İstanbul ya da ülkemizde değil, bölgemiz ve dünya nezdinde de bir çekim noktası olma misyonunu taşıyan İstanbul Havalimanı, ilk fazının tamamlanmasıyla sağladığı mevcut istihdam rakamlarıyla ekonomiye kayda değer bir katkı sunuyor.

Hali hazırda havalimanı işletmesinde 2 bin 700, güvenliğinde 3 bin 522, Unifree Duty Free İşletmeciliğinin gümrüksüz satış ve perakende alanlarında 2 bin, yer hizmetlerinden Havaş  bin 178, Çelebi ise 2 bin, temizlik, vale ve otopark hizmetlerinde 2 bin 532, yeme içme alanındaki servis hizmetlerinde bin 300 kişi ve diğer perakende alanlarında yaklaşık bin kişi istihdam edecek. Öte yandan Türk Hava Yolları ise havalimanın büyüme stratejisine uygun ek istihdam sağlayacağını duyurdu.  

İstanbul Havalimanı’nın sunduğu iş ve kariyer imkanları ile bunun ekonomiye etkileri hakkında konuşan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü CEO’su Kadri Samsunlu; “İstanbul Havalimanı’nda sağladığımız doğrudan ve dolaylı istihdamla binlerce kişiye iş fırsatı sağlıyor; geniş ekosistemimizle makro düzeyde on binlerce ailenin geçimine katkı sunuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından istihdam gerçekleştiriyoruz. Atatürk Havalimanı’nın şu anki istihdamının çok üzerinde bir çalışan sayısına tüm iş ortaklarımızla erişeceğiz. Birinci fazımızda hayata geçirdiğimiz bu ciddi rakamlar, önümüzdeki yıllarda devreye girecek diğer fazları da düşündüğümüzde havalimanın büyük istihdam potansiyelini gözler önüne seriyor. Elbette böylesine geniş bir sistemin insan kaynağı politikalarını da etkin bir planlama ve büyük bir hassasiyetle yönetmek gerekiyor” dedi.

Şu an bin 85 kişilik bir çalışma ekibinin bulunduğu İstanbul Havalimanı’nın işletme birimlerinde; 155’inin mavi, 930’unun ise beyaz yakalı, yüzde 70’inin erkek ve yüzde 30’unun kadın, şirket yaş ortalamasının ise 32 olduğu belirten Samsunlu, sözlerine şöyle devam etti: “Genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Ortalamalara bakarak, önümüzdeki dönemde kadın çalışan sayımızı daha da artırmak gibi bir hedef de koyduk kendimize. Dünya havacılık sektörüne yön verecek genç yetenekleri, dünyanın en büyük havalimanında işe alarak, onların bireysel gelişimlerine yatırım yapmayı ve geleceğin havacılık sektörü profesyonellerini yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda şimdiden staj ve eğitim programlarımızı başlattık. 2018 yılında 79 öğrencimiz değişik departmanlarımızda staj yaptı ve staj sonunda bu öğrencilerimizden 18’i farklı departmanlarımızda işe girme fırsatı yakaladı. Onlarla birlikte ‘operasyonel mükemmellik’ hedefimize katkıda bulunacak hizmetleri hayata geçirmek istiyoruz. 2018 yılında aldığımız ‘İstihdamın Enleri’ ödülü, insan kaynağının etkin yönetimine verdiğimiz önemin, bu yolda doğru işler yaptığımızın bir anlamda göstergesi oldu ve bizi gururlandırdı. Hali hazırda sağladığımız istihdam, ekonomiye kattığımız değer ve gençlerimize yaptığımız yatırımlardan büyük mutluluk duyuyoruz.”

2025 yılında 225 bin kişiye istihdam sağlanacak

İGA, 2016 yılında bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM), ulusal ve uluslararası kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırladığı İstanbul Havalimanı (İH) Ekonomik Etki Analizi Raporu hazırlatmıştı. Rapor, İstanbul Havalimanının 2025 yılına kadar doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ekonomisine yapacağı katkıları gözler önüne serdi. İyimser ve kötümser senaryolar baz alınarak yapılan analize göre, havalimanının operasyonel olarak havayolu taşımacılığı talebini karşılar duruma geleceği öngörülen 2025 yılında, doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı istihdamın 225 bin kişi, ilave hane halkı gelirinin 4,4 milyar dolar olacağı ve Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. (Kaynak: https://www.igairport.com/tr)

Büyük göç

Sivil havacılık tarihinde önemli bir yeri olan Atatürk Havalimanı’nda 6 Nisan günü son uçuş gerçekleştirildi. Bir yüz yıla tanıklık eden Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma toplamda 45 saat sürdü. Büyük göç ismiyle anılan transferde, 707 tır seferi ile yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında malzeme taşındı.