Gelenek gelecekle buluşuyor

Dünyanın geleneksel sporlarını buluşturan 4. Etnospor Kültür Festivali başladı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) tarafından, geleneksel sporların unutulmaması ve yaygınlaştırılması amacıyla her sene geleneksel olarak düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin 4’üncüsü başladı. Kıran kırana yaşanan müsabakalar, birbirinden renkli etkinlikleriyle tüm dünyada yankı uyandıran festivalde bu sene, “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganı dikkat çekiyor.

4. Etnospor Kültür Festivali

Azim, mücadele ve kararlılık kavramlarına odaklanan festivalin bu sene de her yaş grubundan 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. 3-6 Ekim tarihlerinde, 4 gün sürecek festival boyunca 1000’e yakın sporcunun katılacağı spor müsabakalarının yanı sıra, 16 farklı ülkenin yemeklerinden kıyafetlerine kadar kültürel tüm zenginlikleri de ziyaretçilerle buluşturulacak.

4. Etnospor Kültür Festivali

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un kültürel ve sosyal faaliyetleri için tahsis edilen Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda 3-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, yalnızca güreş kategorisinde 250 olmak üzere toplam bine yakın sporcu ter dökecek. Festival, Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK)’nun geleneksel sporların ihyası misyonuyla; okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere 12 spor dalını katılımcılarla buluşturacak.

4. Etnospor Kültür Festivali

Geleneksel sporların insan ve çevre dostu yönünü yansıtacak

Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda inşaat ihtiyacı duyulmadan, çevre dostu yapılar kullanılarak hazırlıkları tamamlanan festival, bu yönüyle geleneksel sporların insan ve doğa dostu olan yönünü de ortaya koyacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen kültürel zenginliklere projeksiyon tutan festival, ülkelerin sadece geleneksel sporlarını değil, kültürlerinin birer yansıması olan tüm öğeleri de 4 gün boyunca yaşatacak. Bine yakın sporcunun 12 branşta yarışacağı festival, Arjantin’de geleneksel olarak düzenlenen, tüm dünyanın yakından izlediği pato gösterilerine de sahne olacak. Ülkesinde 160 yıla uzanan tarihe sahip pato, sporda takım başarısının önemini ortaya koyan bir spor dalı olarak, festivalin bu yılki azim, kararlılık ve mücadele temasını vurgulayacak. Benzer oyunlar olmaları sebebiyle pato takımı ile Türkiye’nin kökbörü takımı arasında sürpriz bir müsabaka gerçekleşecek.

4. Etnospor Kültür Festivali

Etnospor Kültür Festivali, Osmanlı’dan günümüze Anadolu’da varlığını sürdüren Atlı Cirit Müsabakalarını, bu yıl da izleyicilerle buluşturacak. Kabak Atışı ve Puta Atışı’nın yer aldığı, olağanüstü bir yetenek gerektiren bu spor, heyecanlı müsabakalarla festivalde yer bulacak. Atlı Okçuluk branşında mücadele veren bayan atlı okçuların inanılmaz maharetleri, gurur verici anlar yaşatacak. 

4. Etnospor Kültür Festivali

Bu yıl Güney Kore’de düzenlenen Atlı Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya alarak şampiyon olan Berkin Aras da atlı okçuluk kategorisinde ülkemizi temsil edecek. Türkiye’nin gurur kaynağı sporcumuz Ayşe Melek Okuyucu, atlı okçulukta hünerlerini sergileyecek.

4. Etnospor Kültür Festivali

Festivalde çocukların çok özel bir yeri var

Festivalde çocuklar, unutulmaya yüz tutmuş, farklı kültürlerden gelen geleneksel oyunların başrol oyuncusu olacaklar. İnsanlık tarihi kadar eski bir spor dalı olan okçuluk, çocukların olağanüstü yetenekleriyle festivalde temsil edilecek.

4. Etnospor Kültür Festivali başladı.

Etnospor Kültür Festivali spor ve oyun müsabakalarının yanında, kültürel ve eğlenceli aktiviteleriyle de yüz binlerce çocuğa ulaşacak. Çocukların çok özel bir yere sahip olduğu festivalde, her yaş grubundan çocuk, geleneksel çocuk oyunlarını oynama şansı bulacak. Ayrıca ok atma, ata binme, aşık ve mangala gibi birçok spor ve oyunu, ebeveynlerinden izin alarak, tecrübeli profesyonellerin gözetiminde deneyimleyebilecekler.

4. Etnospor Kültür Festivali

Geleneksel lezzet şöleni

Sporcuların kıran kırana mücadele vereceği Etnospor Kültür Festivali, 4 gün boyunca geleneksel lezzet şöleni de yaşatacak. Ziyaretçiler; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Filistin, Gürcistan, Kosova, Moldova,  Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ukrayna,  Yemen’den oluşan 16 ülkenin geleneksel lezzetleriyle geçmişe uzanan bir tarih yolculuğuna çıkacaklar. 16 ülkeden 50’yi aşkın geleneksel lezzet, 4 gün boyunca festivalin Evrensel Tatlar alanında ziyaretçilerle buluşturulacak. Ziyaretçiler, ülke mutfaklarından yemek yapımı etkinliklerine katılarak, damaklarda tarifsiz izler bırakan bu eşsiz lezzetleri kendi mutfaklarına da kazandırmanın yöntemlerini öğrenebilecekler.

Oba alanlarında lezzet keşfi

Festivalin oba alanlarında düzenlenecek etkinliklerde de yöresel lezzetler rol alacak. Gelin Toyu, Beşik Toyu, Tuşo Toyu, Geştek Toyu, Göktürk Alfabesi Atölyesi, Yöresel Ritüeller, Kilimhane, Demirhane başlıklarında düzenlenen bu etkinlikler kapsamında da yöresel tadımlar ve ikramlar yapılacak. Alanda 16 Orta Asya ülkesini temsil eden toplulukların yanı sıra Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı iller de çadırlarını kuracak. Bu çadırlarda Türkiye’yi temsil eden geleneksel yemekler de lezzet şölenine ortak olacak.