Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı açıldı

Günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanan hattın Marmaray ile entegrasyonu ile birlikte Gebze’den Halkalı’ya seyahat süresi 185 dakikadan 115 dakikaya indi. Hatta, Bakırköy Bostancı arası 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı seyahat süresi ise 12 dakika olacak.

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları’nın açılış töreni, Kartal Meydanı’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı, eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafeyken şimdi 115 dakikaya inerek, İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandırıyor. İstanbul’un en işlek ve trafik yoğunluğu en çok olan bu hat, saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu banliyö tren hattı tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak. 

İstanbul’un tam 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkânına sahip olacak. Toplamda Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat, diğer metro, tramvay ve deniz hatlarına olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak. Hem E-5’in hem köprülerin hem de tarihi yarımadanın yükünde ciddi bir azalma bekleniyor. Bir diğer önemli raylı sistem bağlantısı da Yavuz Sultan Selim Köprüsü bünyesinde kuruldu. Her iki taraftaki metro hatları tamamlandığında, orası da devreye alınacak. Buradaki TCDD’nin eski banliyö hattı, günümüz İstanbul’unun ihtiyaçlarına ve standartlarına cevap vermekten uzak olduğu için bu hat yenilendi. Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı için bugüne kadar 1,4 milyar avro yani yaklaşık 8,5 milyar lira harcandı.

GEBZE-HALKALI BANLİYÖ TREN HATTI’NIN DURAKLARI

Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı ve Sirkeci’den oluşuyor. Bu aşamada Marmaray ile Anadolu Yakası’na geçen hat Üsküdar, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca ve Gebze’de sona eriyor. Kaynak: AA