Eğitimde son durum…

"Uzaktan eğitim ne kadar sürecek?" Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?" gibi merak edilen sorular cevaplandı.

Yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan okullar ile ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailelerin tercihine göre okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerinden başlayarak okulların eğitime açılacağını duyurdu. Açıklamanın ardından araştırmalar hızlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası 2020-2021 eğitim öğretim dönemine ilişkin bilgiler paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hem yüz yüze eğitimi hem de uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştireceğimiz bir sistemle devam edeceğiz. Ailelerin tercihine göre, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizden başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz” dedi. Daha önce yüz yüz eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin tercihe bağlı olup olmayacağının sorulması üzerine “Biz velileri zorlayarak ‘herkesin bir mecburiyeti olacaktır’ cümlesini kurmayız. Bunun hukuksal alt yapısını oluşturuyoruz” demişti. MEB programına göre ise okullar 21 Eylül’de yüz yüze ve aşamalı olarak açılacak.

Milli Eğitim Bakanı uyardı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğrencilerimiz, bizim evlatlarımızdır ve en ufak bir risk durumuna mahal verecek adım atmayacağız” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, Instagram hesabından, eğitime ilişkin 3 not paylaşarak uyarılarda bulundu.

Öğretmenlerin birbirlerine de “Hocam” dediğini belirten Selçuk, “Çünkü öğretmenler, biraz da herkesin öğretmenidir” değerlendirmesinde bulundu. Selçuk, bir öğretmen olarak herkese birkaç not aldırmak istediğini kaydetti. Bunların kağıda yazabileceği gibi akılda da tutulabileceğine işaret eden Selçuk, “Birinci notum şu: Salgın döneminde, eğitim öğretime uzaktan eğitimle devam ettiğimiz her güne sıkıca tutunmalıyız. Lütfen uzaktan eğitime, EBA TV’ye, canlı sınıflara ağırlık verin. Bu koşullarda elimizdeki en gerçekçi çözüm bu. Lütfen, gayret edelim” ifadelerini kullandı.

İkinci notunda yüz yüze eğitime özenli ve oldukça kontrollü bir geçiş yapılacağını belirten Selçuk, şunları kaydetti: “Öğrencilerimiz, bizim evlatlarımızdır ve en ufak bir risk durumuna mahal verecek adım atmayacağız. Çocuklarımızın sağlığı, en hassas noktamız olduğunu unutmayalım. Üçüncü notum: Biz, öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimizle büyük bir eğitim ekibiyiz. Hepimiz ‘eğitim’ için eğitim aldık; bütün işimiz gücümüz, çabamız, derdimiz, endişemiz, çözümümüz, meselemiz ‘eğitim’. Her bir adımında büyük zorlukların içinden geçtiğimiz şu salgın günlerinde, işin bu kısmını bize bırakın. Bu ülkenin öğretmenlerine güvenin ve siz tedbirinizi almaya, çocuklarımıza evde destek olmaya, onları her türlü kaygıdan uzak büyütmeye odaklanın. Böylece, birlikte bir ekip olup birbirimize olan inancımızı yitirmez ve kenetlenirsek çocuklarımız kazanacak. Notlar bugünlük bitti; sınav yok, sözlü serbest… Siz de düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.” Hürriyet

Yükseköğretim hakkında

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili ‘YÖK olarak, üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik’ demişti. Bazı üniversiteler eğitimlere uzaktan eğitim şekli ile başlayacağını duyurdu.