Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi de mücadeleye katıldı

Bir süredir yapımı devam eden Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi de artık salgın ile mücadeleye destek olacak.

Sağlıkta hizmet kalitesini üst seviyelere taşımak için açılan şehir hastaneleri, sahip olduğu en son teknoloji, fiziki altyapı, nitelikli yatak kapasitesi ile dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede büyük katkı sağlamayı planlıyor. Alanında özelleşmiş çok sayıda hastanenin bir arada olduğu, hizmet kalitesinin yanı sıra nitelikli insan kaynağı ile öne çıkan şehir hastaneleri, başvuran hastaların sağlıkla ilgili sorunlarının tamamının tek bir merkezde çözüldüğü yerlerin başında geliyor.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koordinasyonunda sürdürülen Kovid-19 ile mücadele kapsamında birçok sağlık tesisinin de kısa süre içerisinde hizmete alınması planlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kısa sürede faaliyete alınacağı müjdelenmesinin ardından inşa çalışmalarına hız verilen Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi’nin ilk etabı hizmete açıldı. Başakşehir Şehir Hastanesi Hizmete Alım ve Yerli Solunum Cihazı Teslim Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Başakşehir İkitelli Şehir Hastanes

Hasta yatakları yoğun bakım standartlarına kavuşabiliyor

Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi, 789 bin metrekare üzerine kurulu, toplamda 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip. Hastane birçok lojistik mekânı da bulundururken, 1713’ü açık 6 bin 421’i kapalı olmak üzere toplamda 8 bin 134 araçlık otopark kapasitesine sahip. Hastanenin, toplamda 725 muayene odası ve 2 bin 682 hasta yatağı mevcut.

Hasta yataklarının her biri istenildiğinde yoğun bakım standartlarına dönüştürülebilirken, hastanede 28 doğum salonu, 90 ameliyathane, 16 yataklı yanık ünitesi, yeni doğan ve erişkin olmak üzere toplamda 456 yoğun bakım yatağı bulunuyor.

Enerji ve çevre dostu tasarım

Hastanede trijenerasyon sistemiyle yüzde 50 enerji ihtiyacı karşılanıyor, yağmur suları depolanarak peyzaj sulamasında kullanılabiliyor. Kampüs içi bisiklet yolları, park alanlarıyla, hibrit araç şarj üniteleri içeren, yeşil bina sertifikası alacak seviyede enerji ve çevre dostu tasarımlarla inşa edilen hastane, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda en modern teknik donanıma sahip sağlık üssü olarak hizmet verecek. Kaynak: AA