İstanbul Havalimanı dünyanın en iyileri arasında

Avrupa'nın en yoğun havalimanları sıralamasında ilk sıralarda yer alan İstanbul Havalimanı, 12-18 Ekim haftasında ise Amsterdam'ın ardından Avrupa'da en çok uçuş yapılan 2. havalimanı oldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce (DHMİ) açıklanan 9 aylık verilere göre, İstanbul Havalimanı’nda eylül ayında iç hatlarda 8 bin 985, dış hatlarda 20 bin 764 olmak üzere toplam 29 bin 749 uçuş gerçekleşti.

İstanbul Havalimanı’nı eylülde iç hatlarda 1 milyon 186 bin 186, dış hatlarda ise 2 milyon 893 bin 177 olmak üzere toplam 4 milyon 79 bin 363 yolcu kullandı.

İstanbul Havalimanı 12-18 Ekim haftasında ise Amsterdam’ın ardından Avrupa’da en çok uçuş yapılan 2. havalimanı oldu.

Dünyanın en iyi ikinci havalimanı

İstanbul Havalimanı birçok yenilik ile rakiplerini geride bırakıyor. Seyahat dergisi Conde Nast Traveler’ın okuyucuları, İstanbul Havalimanı’nı dünyanın en iyi ikinci havalimanı seçti.

İGA geliştirdiği mobil uygulama ile İstanbul Havalimanı’nda, görme engelli yolculara erişilebilir seyahat kolaylığı sağlıyor.

Mobil uygulamada geliştirilen sesli adımlar özelliğiyle görme engelli misafirlere havalimanında bağımsızca dolaşım imkanı sunuluyor.

Ayrıca İstanbul Havalimanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Erişilebilirlik Belgesi için denetime giren ve İstanbul’da bu belgeyi alan ikinci kurum oldu.

Erişilebilirlik standartları gözetilerek tamamlanan tasarım ve inşaat süreçlerinden sonra özel bireyler adına çalışmalar yürüten İGA, engelli araç park noktaları, engelli tuvaletleri, asistan çağrı telefonları, erişilebilir asansör, merdiven ve rampalar, deskler, öncelik tanılan geçiş ve oturma alanlarıyla erişilebilirlik standartlarını tamamladı.

İstanbul Havalimanı’nda danışmadan otoparka, güvenlikten özel hizmetlere farklı alanlarda görev yapan 91 personel, özel olarak Erişilebilirlik Algı Eğitimi, Ulusal ve Uluslararası İşaret Dili Eğitimi alırken, https://www.istairport.com/tr web sitesinde işaret diliyle sıkça sorulan sorular yayınlandı.

Buna ek olarak İstanbul Havalimanı’ndaki Covid-19 önlemleriyle ilgili anonslar, terminal içinde işaret dili ile ekranlara geliyor.

AA