Kuveyt Türk’e Ar-Ge ve teknolojiden 62 milyon TL’lik gelir

Türkiye’de iki Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşu unvanına sahip olan Kuveyt Türk, Ar-Ge merkezlerindeki teknoloji-inovasyon çalışmalarına devam ediyor.

Ar-Ge merkezlerinde bugüne kadar BOA Bankacılık Platformu, XTM, Senin Bankan, CebimPOS, Online Finans Sistemi, PowerFactor, API Platformu gibi birçok ürün geliştiren Kuveyt Türk, 12 patentin fikri mülkiyet haklarına da sahip. Ar-Ge satışlarından elde ettiği gelir 62 milyon TL’yi aşan Kuveyt Türk, iştiraki Architecht tarafından geliştirilen teknolojileri de 20 ülkeye ihraç ediyor.

Kuveyt Türk, açık bankacılık ve platform bankacılığı çalışmaları doğrultusunda kurduğu API Market platformu üzerinden 80’in üzerinde API servisi de sağlanıyor. Kuveyt Türk’ün, API Market platformu üzerinden sunduğu veri paylaşımı sayesinde FinTech’ler mobil uygulamalarında yenilikçi ürün ve hizmet geliştirebiliyor.

“Ürün ve hizmetlerimizi yerli ve milli imkanlarla geliştiriyoruz”

Kuveyt Türk Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Finans sektöründe, rekabette öne çıkmanın ve insan odaklı hizmet anlayışının temelini artık dijital teknolojiler oluşturuyor. Teknolojiyi rekabet avantajına çevirmek ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için Ar-Ge ve inovasyonun giderek öneminin artacağı bilinciyle iki Ar-Ge merkezi kurduk ve çalışmalarımızı 11 yıldır aralıksız sürdürüyoruz. Yerli imkanlarla ve milli bir bakış açısıyla geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizle katılım finans sektöründeki öncülüğümüzü Ar-Ge dünyasına da taşıyoruz. Ar-Ge merkezlerimiz ve iştirakimiz olan Architecht Teknoloji ile birlikte bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dijital kanallara, açık bankacılığa, yapay zekâ alanlarına yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

“12 patentin fikri mülkiyet haklarına sahibiz”

Ar-Ge merkezlerinin patent başvurularının ve bilimsel yayınlarının devam ettiğini ifade eden İrfan Yılmaz, “Kuveyt Türk olarak 12 patentin fikri mülkiyet haklarına sahibiz. Ayrıca bugüne kadar çalışanlarımızın Ar-Ge projelerimizin araştırma safhalarının ve sonuçlarının paylaşıldığı yayın, makale ve bildirilerin sayısı 80’i aşmış durumda. Ar-Ge çalışmalarında insan kaynağının en önemli unsur olduğunun farkındalığıyla çalışanlarımızın yüksek lisans ve doktora süreçlerini destekliyor, üniversitelerle iş birliklerimizi geliştirmek için çalışanlarımızı akademik camiayla buluşturuyoruz. Test mühendisliği ve API bankacılığı sertifika programımızı da kararlı şekilde sürdürüyoruz. Bir yandan Ar-Ge merkezlerimizde yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ederken, diğer taraftan bu alanda kariyer yapmak isteyen gençlerimiz için istihdam imkânları sunuyoruz. Ar-Ge ve inovasyon alanındaki fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlerimizi Kuveyt Türk’e katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Ar-Ge satışlarından 62 milyon TL gelir

Kuveyt Türk’ün Ar-Ge merkezleri, geliştirdiği ürünlerle hem ithal ikamesine hem de doğrudan ihracatla ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Ar-Ge’nin en önemli gereksinimlerinden biri olan ticarileşme sürecine 2016 yılında kurduğu teknoloji şirketi Architecht ile hız veren Kuveyt Türk, geliştirdiği ana bankacılık sistemi BOA’yı hem Türkiye’de yeni kurulan katılım banklarının hem de yurt dışındaki bankaların hizmetine sunuyor. İhraç edilen bankacılık yazılım ürünlerinin tamamı Türk mühendisler tarafından öncü teknolojilerle geliştiriliyor. Ar-Ge satışlarından elde ettiği geliri 62 milyon TL’ye yükselten Kuveyt Türk, geliştirdiği teknolojileri, yüzde 100 iştiraki Architecht aracılığıyla 20 ülkedeki 60’tan fazla bankaya da ihraç etti.