Emas Makina istihdamını yüzde 5 artırdı

E.C.A., sürdürülebilir büyüme hedefi doğrultusunda operasyonlarına kesintisiz biçimde devam ediyor.

Emas Makina, yılı yüzde 62’lik büyümeyle kapatıyor. Emas Makina Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, “2020 yılı, üretim üssü haline gelen Türkiye ısıtma-soğutma sistemleri sektöründe pazar payımızı arttırdığımız bir yıl oldu. Ana odağımız olan sürdürülebilir başarı hedefimizi 2020’de de tüm küresel zorluklara rağmen koruyarak ve istihdamımızda yüzde 5’lik bir artış sağlayarak yılı yüzde 62’lik büyümeyle kapatıyoruz. Son 5 yılda olduğu gibi, 2021 yılında da büyüme hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Emas Makina Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu
Emas Makina Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu

Yaşadığımız Covid-19 pandemi koşulları sebebi ile 2020 yılı kendi içerisinde dört farklı çeyrek dönemle kapanıyor. Tüm sektörler ve şirketler sürecin getirdiği yeni standartlarla üretimi kesintisiz bir biçimde devam ettirmeye odaklanırken, istihdam ve güvenli üretim politikaları da daha önemli bir hal alıyor. Üretimini yüzde 36 dış pazar, yüzde 64 iç pazar payları ile sürdüren, yıllık 400.000 adet kombi üretimi ile iklimlendirme sektörünün en güçlü kuruluşlarından olan Emas, pandemi sürecinin belirsizliğine rağmen 2020 hedeflerini tutturdu.

“İleri tedbirler alarak üretimimizi kesintisiz sürdürdük”

2020 yılının ilk çeyreğinin 2019 yılındaki toparlanmanın etkisiyle çok iyi başladığını ve ilk çeyreğin sonuçlarına yansıdığını söyleyen Emas Makina Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, mart ayının ortasından itibaren başlayan pandemi sürecinin, nisan-mayıs ve haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrek dönemde Türkiye’de üretim ve hizmet sektörlerinde daralma yarattığını dile getirdi. Mehmet Özokumuşoğlu, iklimlendirme sektörünün daralmadan daha az etkilendiğini ve sektörel bazda ikinci çeyreğin telafi edilebilecek bir kayıpla geçirildiğini belirterek Emas olarak üretimin sürdürülebilirliği ile istihdamı korumaya odaklanmak suretiyle süreci hasarsız atlattıkları bilgisini verdi.

“İstihdamımız yüzde 5 arttı”

Özokumuşoğlu “Bu zorlu süreçte bizim için istihdamı korumak ve üretimin sürdürülebilirliği önemliydi. İki konuda da çalışmalarımız olumlu sonuçlandı. Geçen seneye göre yüzde 5’lik bir istihdam artışı söz konusu. Bu dönemde çok hızlı reaksiyon aldık. Covid-19 için Güvenli Üretim Belgesi almış ilk firmalardan biriyiz. İçeride de çok ciddi tedbirler uyguladık ve tedbirler üretimin kesintisiz devamını sağladı. Haziran ayından itibaren özellikle normalleşmenin başlaması, hükümetimizin ticaretin canlanması için vermiş olduğu destekler ve kredi hacminin artması bir ivmelenme ve büyüme getirdi. İklimlendirme sektörü olarak baktığımızda pazarın yüzde 15-20 aralığında bir büyüme yakalayacağını öngörüyoruz. Yaklaşık 5 senedir topluluk ve şirket olarak bir dönüşümün içerisindeyiz. Her geçen yıl üzerine ekleyerek ilerledik. 2020 yılı genel olarak hem pazar payımızın hem de büyüme rakamlarımızın arttığı bir yıldı ve tüm zorluklarına rağmen bir önceki yıla göre çok daha pozitif neticelerle 2020’yi kapatıyoruz” sözlerini kaydetti.