“Tarımsal gayri safi milli hasılamız yüzde 45 arttı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Son 2 yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde tarımsal gayri safi milli hasılamız yüzde 45 artarak 189 milyardan 276 milyar liraya kadar geldi" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Malatya İl Başkanlığının Büyükşehir Belediyesi yanındaki miting alanında düzenlenen 7. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Malatya’da olmaktan dolayı çok büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye’nin çok farklı bir konuma geldiğini, dünyanın her yerinde önemli projelere imza attığını vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti: “Dünyanın en büyük barajlarını, otoyollarını, köprülerini yapıyoruz. Daha geçen haftalarda Kıbrıs’ta seçim oldu, tekrar sizin nezdinizde Cumhurbaşkanımızı kutluyorum. Kıbrıs’a da 80 kilometre uzunluğunda bir asma köprü kazandırdık, suyun altında bir asma köprü, bir su hattı. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mühendislikle yapıldı. Bu vizyon Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde yapıldı. Hepimiz gururla şunu söyleyebiliriz, yurt dışına çıktığımızda, yabancı bir misafirimiz geldiğinde karşımızda aynı düşünmeyen bir arkadaşımız olduğunda diyebiliriz ki ‘biz ülke olarak artık her konuda dünyanın en iyisi ve en güzeli projelere imza atan bir ülkeyiz.”

“Tarımsal gayri safi milli hasılamız 189 milyardan 276 milyar liraya kadar geldi”

Malatya denilince akıllara kayısının geldiğine işaret eden Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz uzun bir çalışma döneminden sonra kayısı ile ilgili bir alım süreci yapabilir miyiz diye çalıştık. Ben bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Biz de bir alım yapabilir miyiz, müdahale alımına kayısıyı da dahil edebilir miyiz? Cumhuriyet tarihinde yapılmamış bir işti bunun çalışmasını yaptık. Cumhurbaşkanımız da destek oldu ‘mutlaka yapalım’ dedi ve ilk defa Cumhuriyet tarihinde Toprak Mahsulleri Ofisi kayısı alımı için görevlendirildi. Kükürtlü 21 liradan kükürtsüzü de 23 liradan almak kaydıyla kayısı alımlarına da başlamış solduk. Söz vermiştik sözümüzü de Allah’a şükür tutmuş olduk. AK Parti hükümetleri öncesinde sadece müdahale alımları vardı, destek yoktu. AK Parti hükümetleri döneminde sadece destek olundu, müdahale alımları da mümkün mertebe yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle beraber hem müdahale alımları hem de desteği devreye aldık ve bunu da devam ettiriyoruz. Desteği de geçen yıldan bu yıla yüzde 36 artırarak 22 milyar liraya çıkardık. Son 2 yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde tarımsal gayri safi milli hasılamız yüzde 45 artarak 189 milyardan 276 milyar liraya kadar geldi. Ben her zaman şunu söylüyorum, destek bizden, gayret sizden, bereket de Allah’tan.”

Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kabinede yer almasının ardından ekibiyle söz verdiğini, amaçlarının sahada zarar eden hiçbir ürün bırakmamak olduğunu söyledi.