“Savunmada destan yazıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Savunmada destan yazıyoruz” diye konuştu.

Libya, Suriye, Irak ve son olarak Azerbaycan-Ermenistan cephesinde kullanılan insansız hava araçları ve mühimmatlar gözleri bir kez daha savunma sektörüne çevirdi. Dünyadaki en başarılı 100 savunma şirketi arasında olan Türk firmalar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Savunmada destan yazıyoruz” ifadelerini kullandı.

Defense News Top 100 listesine girdiler

Cnnturk’ün haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği o 7 firma ASELSAN, TUSAŞ, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS ve HAVELSAN bu yıl cirolarını artırdı. Üretikleri özel ürünleri dünyaya satarak, en prestijli savunma sanayii listesi olarak kabul edilen ve firmaların savunma cirolarına göre düzenlenen “Defense News Top 100” 2020 listesine girmeyi başardı. Listede 2 milyar 172 milyon dolar cirosuyla 48’inci sırada yer alan ASELSAN’ın üretim yelpazesi oldukça geniş. Yerli hava savunma sistemi HİSAR, hava savunma radarı, uzun menzilli füzeler, komuta kontrol unsurları gibi kritik sistemleri üreten ASELSAN deniz, hava ve karada kullanılan yüzlerce projeye imza atıyor.

Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı olan milli muharip uçak projesi, ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, İHA’lar ve HÜRKUŞ temel eğitim uçağı gibi kritik projelerin sahibi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ise 2 milyar 266 milyon dolar ciro yaptı. Altay tankının seri üretimi için de görevlendirilen BMC ise 533 milyon dolar cirosuyla listede 89’uncu sırada yer aldı.

HAVELSAN da Türkiye’deki tüm kritik projelere destek veriyor

Bayraktar TB-2 insansız hava araçlarının vazgeçilmez parçası MAM-l, Türkiye’nin ilk deniz seyir füzesi Atmaca gibi kritik füzeleri üretip geliştiren ROKETSAN da listeki Türk firmalarından biri. Askeri deniz araçlarının tasarımı ve inşasında görev alan son dönemdeyse kamikaze insansız hava araçlarıyla gündeme gelen STM’de listede yer aldı.

Bu yıl listeye HAVELSAN ve FNSS savunma sistemleri anonim şirketleri ilk kez girdi. Ürettiği zırhlı araçlarla dikkat çeken FNSS 98, yazılımca öndü kuruluş HAVELSAN ise 99. sırada yer aldı. FNSS’in ürünleri arasında zırhlı araçlar dikkat çekiyor HAVELSAN da Türkiye’deki tüm kritik projelere destek veriyor.