Türk SİHA’ların ihracat başarısı

"Savunma Sanayii"nden güzel haberler gelmeye devam ediyor. SİHA’lara takılıp kullanıma alınacak CATS kameralar seri üretime geçiyor. Ukrayna ise 48 Türk SİHA'sı almayı planlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, savunma sanayisinin engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ettiğini vurguladı. Emeği geçenlere teşekkür eden Demir, “SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor” ifadelerini kullandı. Demir, ASELSAN’da bir üst modeli geliştirme çabalarının da hızlanarak devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna 48 Türk SİHA’sı almayı planlıyor

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 SİHA’nın Ukrayna’da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet SİHA satın almayı planladıklarını bildirdi. Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Ukrayna’da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet SİHA satın almayı planladıklarını bildirdi.

Ukrayna medyasında yer alan habere göre, Nozdriya, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Uruskiy başkanlığındaki heyet ile yaptığı Türkiye ziyaretinin kendisinde olumlu bir izlenim bıraktığını aktardı. Bayraktar TB2 SİHA’ların Ukrayna’da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirten Nozdriya, Ukrayna ordusunun 6-12 SİHA kompleksi satın almayı planladığını dile getirdi. Nozdriya, her kompleksin 4 SİHA ve 1 yer kontrol istasyonundan oluştuğunu vurgulayarak, “Yani Ukrayna 48 adet SİHA almayı planlıyor” diye konuştu.

Nozdriya, ortak üretim olacağı için maliyetin 3’te 1 oranına düşeceğini belirterek, bu SİHA’ların Türk versiyonundan biraz farklı olabileceğini, gelecekte Ukrayna’nın ortak üretim SİHA’ları Türkiye’nin olmadığı pazarlara ihraç etme olasılığının da görüşüldüğünü söyledi. Türkiye’den alınan İHA’ların farklı zamanlarda özellikle kışın deneme sürecinin devam ettiğini dile getiren Nozdriya, bir sonraki siparişin bu test sonuçlarına bağlı olduğuna dikkati çekti. Nozrdriya, Baykar’ın sadece Ukrayna pazarına girmek değil, yatırım yapmak istediğini belirterek, Ukrayna’nın da deneme aşamasında olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı motorlarını tedarik ederek Türkiye’ye malzeme sağladığını hatırlattı. Ukrayna, Türkiye’den geçen sene 6 adet Bayraktar TB2 İHA ve 3 adet yer kontrol istasyonu satın almıştı. AA