Sputnik V 40 bin kişide denenecek

Koronavirüs aşının üretiminin başladığını duyuran Rusya, Sputnik V adı verilen aşıyı 40 bin kişide denemeye hazırlanıyor.

Rusya geçtiğimiz günlerde dünyada ilk corona virüs aşısını tescillemişti. Putin’in duyurduğu bu gelişme sonrası aşıya karşı eleştiriler de gelmeye başlamıştı. Aşının üretiminin başladığını duyuran Rusya şimde de Sputnik V adı verilen aşıyı 40 bin kişide denemeye hazırlanıyor.

Moscow’daki Gamaleya Enstitüsünde geliştirilen koronavirüs aşısının üretimine başlandığı Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlık tarafından üretimin bu ay sonunda biteceği iddia edildi. Başta DSÖ olmak üzere dünyanın birçok ülkesi Rusya’nın açıkladığı aşı haberine temkinli yaklaşmış, aşının tam olarak hazır olmasının mümkün olamayacağı yönündeki şüphelerini dile getirmişti.

Rusya’nın ürettiği tartışmalı Covid-19 aşısı Sputnik V ile ilgili bir gelişmesi daha yaşandı. Reuters’ın duyurduğu ve TASS Haber Ajansı’na dayandırılan habere göre ülkede aşının 40 bin kişi üzerinde deneneceği açıklandı. Sputnik V aşısı için sadece iki aylık bir çalışma yapılmış, aşı ise çok küçük bir insan grubu üzerinde test edilmişti. Rus bilim insanları bu deneylerin sonucunu açıklamazken aşıyla ilgili hala birçok karanlık nokta bulunduğu söyleniyor ve dünya aşıya şüpheyle yaklaşıyor.

İlk siparişler verildi

Ajansların son dakika olarak geçtiği habere göre Rusya’nın aşısı için ilk talip ortaya çıktı; Vietnam aşı için ilk siparişi veren ülke oldu. Vietnam devlet televizyonunun duyurduğuna göre ülke Rusya’dan aşıyı ilk satın alacak ülke olarak sipariş verdi. Ülkede yayınlanan Tuoi Tre gazetesinin haberine göre Vietnam Rusya’dan 50-150 milyon doz tutarında aşı alacak. Bu miktarın bir kısmının Rusya tarafından bağışlanacağı, bir kısmının parasının da Vietnam tarafından karşılanacağı belirtiliyor. Aşıların Vietnam’a ne zaman gönderileceği sorusunun yanıtı ise şu an için belli değil. Vietnam, koronavirüs salgınıyla aldığı tedbirler sayesinde iyi mücadele etmiş ancak ülkenin turizm bölgesi Danang’da görülmeye başlanan yeni vakalar yüzünden alarm verilmişti. (İHA)