Yeni köprü ile Van-Siirt arasındaki seyahat süresi 2 saate indi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni, Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan, Türkiye'nin en yüksek köprüsü olan Beğendik (Botan) Köprüsü ulaşıma açıldı.

Yapımına 2014 yılında Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Beğendik beldesinde başlanan, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan köprü tamamlandı. Botan Çayı üzerinde, bölgedeki terör saldırılarına rağmen inşası tamamlanan, 450 metre uzunluğuna sahip köprü, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olma özelliği taşıyor. Kutu kesitli art germeli dengeli konsol viyadüklü asma köprü, iki ayak arasındaki 210 metre orta açıklık ile Türkiye’nin en büyük konsol viyadüklü köprüsü olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin en yüksek köprüsü, 450 metre uzunluk, 165 metre yüksekliğe sahip. Köprü aynı zamanda 10 metre platform genişlik, 2’şer metre yürüyüş yolu olmak üzere toplamda 14 metre genişlikte. Proje sayesinde Van ile Siirt-Pervari arasındaki seyahat süresi 5 saatten 2 saate inecek, vatandaşlara yüksek standartlı ulaşım imkânı sunulacak. Bu sayede zaman ve akaryakıttan da tasarruf elde edilerek, ekonomiye katkı sağlanacak.

Beğendik (Botan) Köprüsü

“Tamamen Türk mühendis ve işçilerinin eseri”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Botan Çayı Beğendik Köprüsü Açılış Töreni’ne canlı bağlantıyla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, Beğendik Köprüsü ve Küçüksu Hizan Pervari yollarının ülkemize hayırlı olmasını dilediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köprümüzün ve yollarımızın yapıldığı yer ülkemizin en zorlu coğrafyalarından biridir. Böyle bir coğrafyada yol yapmanın da köprü inşa etmenin de sıkıntısını en iyi projelendirip inşa edenler bilir. Mücadeleden kaçmak yerine tabiatın zorluklarının üstesinden gelmeyi tercih ettik. Türkiye’nin karayol uzunluğu 6 bin 100 kilometreydi biz bu karayol uzunluğunu 27 bin 300 kilometreye uzattık. Bununla da kalmadık, böylece 72 kilometrelik bir yol ve güzergâhında yer alan 165 metrelik Beğendik Köprümüz inşa edildi. Yapımı uzun sürmüş olsa da şehirlerimizi birbirine bağlayan bu mevcut projeyi tamamladık. Türkiye’nin en yüksek köprüsü unvanını taşıması ortaya çıkan projenin önemine dikkat çekiyor. Tamamen Türk mühendis ve işçilerinin eseri olan köprünün malzemeleri de ülkemizde üretilmiştir. Şehir inşa edeceksen, şehir yapacaksan bu dünyada en büyük hüner inşa ve ihya ederek insanların kalbini kazanmaktır. Biz de 18 yıldır ülkemizin 81 vilayetinde her alanda inşa ettiğimiz eserlerle milletimizin gönlünü kazanmaya çalışıyoruz. Rabbim bize imkan verdiği sürece milletimize hizmet çıtasını artırarak sürdüreceğiz. Her iş gibi ülkeye ve millete hizmette nasip meselesidir” ifadelerini kullandı.

Beğendik (Botan) Köprüsü

“Bir güvenlik hattı oluşturduk”

Bu kadim toprakların binlerce yıldır insanları bağrında yaşatmış birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu topraklarda her kültürden insanın ortak bir hedefi vardır bu hedef hep birlikte güven, huzur refah içinde kardeşçe yaşamaktır. Millet olarak hepimizin yüreğinde yaşayan bu hedefi terör dâhil her yolu deneyerek engellemeye çalıştılar. Terörle mücadeleden darbe girişimine kadar bu sınamaları Allah’a şükür birer birer başarıyla geride bırakıyoruz. Terör örgütlerini tepelemekle kalmadık, karada ve denizde oldukça derinlikli bir güvenlik hattı oluşturduk” dedi. AA