Pandemi Hastanesi Atatürk Havalimanı’nı nasıl etkileyecek?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı'nda devre dışı olan 35L/R pistlerinde inşa edilen Pandemi Hastanesi hakkında açıklamalar yaptı.

Koronavirüs salgını ile mücadele için İstanbul’da Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı’nda iki adet bin yataklı hastane yapılacağının açıklanmasının ardından 8 Nisan günü Atatürk Havalimanı çevresinde inşaat çalışmaları başlamıştı. Gece gündüz hız kesmeden devam eden Pandemi Hastanesi yapım çalışmaları aralıksız sürüyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı’nda devre dışı olan 35L/R pistlerinde inşa edilen Pandemi Hastanesi’nin, havalimanındaki operasyonlara olumsuz etkisinin bulunmadığını açıkladı.

DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Atatürk Havalimanı’nın 17/35 pistlerinin, İstanbul Havalimanı’nın tam kapasiteyle faal olduğu 6 Nisan 2019’dan bugüne kadar kullanılmadığı belirtilerek, “Bahse konu pistler İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını olumsuz etkilediği ve ciddi kapasite kayıplarına neden olduğu için devre dışı bırakılmıştır” ifadeleri kullandı.

“Atatürk Havalimanı operasyonlarına olumsuz etkisi bulunmamaktadır”

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen sınırlı sayıdaki uçuş operasyonları için 05/23 pistinin kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Devre dışı olan 35L/R pistlerinde inşa edilen hastanenin Atatürk Havalimanı operasyonlarına olumsuz etkisi bulunmamaktadır” değerlendirmesine yer verildi.

Yapılan açıklamada, aktif olarak kullanılan 05/23 pistinden park alanlarının, genel havacılık terminali ve bakım hangarlarına uçak trafiklerini yönlendirilebilecek alternatifli taksi yollarının bulunmadığı bildirilerek, “Annex-14’te belirtilen tüm şartlara uygundur ve herhangi bir mania teşkil etmemektedir. Bir diğer husus da yapımı devam eden imalatların elektronik, seyrüsefer ve radar cihazlarına hiçbir olumsuz etkisi yoktur” denildi. AA